INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Bartynowski      Fragment portretu Piotra Bartynowskiego, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego -w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - plik z Wikimedia Commons - retusz iPSB.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartynowski Piotr Łukasz (1795–1874), profesor Uniw. Jagiell. i senator. Urodził się w Krakowie 15 X jako syn Wojciecha i Kunegundy z Siekańskich i tutaj uczęszczał na uniwersytet, poświęcając się studjom filozofji i prawa z zamiarem uzyskania katedry prawa rzymskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dla dalszych studjów nad prawem rzymskiem udał się w r. 1818 na uniwersytet do Wrocławia, gdzie był równocześnie lektorem języka polskiego, a następnie w r. 1820 na uniwersytet w Berlinie, gdzie m. i. był uczniem słynnego Savigny’ego. Po uzyskaniu doktoratu prawa na Uniwersytecie Jagiell. (1821) wstąpił do sądu w Krakowie na praktykę. W r. 1821 został mianowany sędzią, a w 1826 prokuratorem. W r. 1829 uzyskał w Uniwersytecie Jagiellońskim katedrę prawa rzymskiego z językiem wykładowym łacińskim, którą zajmował do r. 1833. W tym roku został senatorem Rzeczypospolitej Krakowskiej, a w r. 1842 prezesem sądu apelacyjnego. Po reorganizacji sądownictwa przez rząd austrjacki w r. 1855 został mianowany radcą sądu krajowego wyższego. W r. 1855 uzyskał tytuł radcy dworu, poczem w r. 1862 przeniesiony w stan spoczynku, przyczem otrzymał order Leopolda. W latach 1824 i 1825 był deputowanym na sejm Rzeczypospolitej Krakowskiej. Gdy w r. 1851 Austrja zniosła konstytucję z 4 III 1849 i odebrała wszelkie koncesje narodowe, nadane w r. 1848, zaprowadzając język niemiecki w urzędach i uniwersytecie, i gdy z katedr uniwersyteckich usunięto profesorów Zygmunta Helcla, Wincentego Pola, Antoniego Małeckiego i Jozafata Zielonackiego, po rozwiązaniu senatu akademickiego, ustanowiono w półroczu zimowem 1852/53 B-go kuratorem uniwersytetu. Po przywróceniu autonomji Uniwersytetowi rozporządzeniem z 4 III 1860, po ośmioletniem kuratorjum rządowem, zarządzono wybór rektora, którym na wniosek Józefa Dietla jednogłośnie wybrano B-go.

B. sprawował przez 25 lat urząd Starszego w Arcybractwie Miłosierdzia i Banku Pobożnym. Był opiekunem jednej ze sal Towarzystwa Dobroczynności i członkiem Zarządu Szpitala św. Łazarza. Jako członek Towarzystwa Naukowego z Uniwersytetem połączonego, po utworzeniu w r. 1872 Akademji Umiejętności został B. jej członkiem korespondentem. Umarł w Krakowie dnia 23 XII 1874.

 

Archiwum prezydjalne Sądu Apelacyjnego w Krakowie; »Czas« z 24 XII 1874, nr 294; Kopf Wiktor, Wspomnienia z ostatnich lat Rzeczypospolitej Krakowskiej, Kr. 1906, »Bibl. krak.«, nr 31, 145; Łoziński Bronisław, Agenor hr. Gołuchowski w pierwszym okresie swych rządów (1846–1859), Lw. 1901, 108.

Józef Muczkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.